Çevre Politikamız - Hakkımızda | Çelik Mermer Yapı
Hakkımızda / Çevre Politikamız

   Çelik Mermer Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. olarak "Çevre Politikamız"  çevreye karşı sorumluluklarını yerine getiren bir yapı ile üretim yapmaktır. Yeni fabrikamıza entegre etmiş olduğumuz yağmur suyu toplama ve kullanma sistemi, atık su arıtma sistemi ve geri dönüşüm sistemi, toz-su çarpıştırma sistemi ve güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi çevre politikamızın temel parçalarını oluşturmaktadır. Gereksiz enerji harcamamanın ve doğal kaynaklarımızın israf edilircesine kullanılmamasının da çevrenin korunmasına katkı sağlayan önemli etkinlikler olduğunu düşünüyoruz. Söz konusu sistemlerin kullanımı ile çevre koruma bilinci doğrultusunda hareket etmek şirketimizin çevreye karşı taşımış olduğu sorumluluğun birer göstergesi konumundadır. Çevreyi seviyoruz ve koruyoruz çünkü temiz çevre temiz toplum anlayışı ile çalışıyoruz.

 

   Yağmur Suyu Toplama ve Kullanma Sistemi : Fabrikamızın çatısı etrafına yerleştirilmiş olan kanallar aracılığı ile yağmur suyu toplanmakta ve fabrikanın bodrum katında yer alan su deposuna aktarılmaktadır. Buradan atık su arıtma sistemine entegre edilerek geri dönüşümü sağlanmakta ve sadece doğaltaş kesim makinelerinin kullanımı amacıyla hidrofor aracılığı ile su tesisatına aktarılmaktadır.

 

   Toz - Su Çarpıştırma Sistemi : Fabrikamızda el işçiliklerinin yapıldığı toz odasına entegre edilmiş olan bu sistem ile zımpara işlemi sonucunda oluşan mermer tozu su duvarı düzeneğinin bacalarından havalandırma sistemi aracılığıyla emilerek içerisinde yer alan damlama su tesisatından akan su ile çarpıştırılmakta ve çamurlu su olarak toz odasının zemininde yer alan atık su kanallarına aktarılmaktadır. Atık su kanallarındaki su ise atık su arıtma sistemine gitmekte ve burada temizlenerek depolanmakta ve doğaltaş kesim makinelerinde tekrar tekrar kullanılmaktadır.

 

   Atık Su Arıtma Sistemi : Fabrikamızın su deposunda depolanan yağmur suyu, toz-su çarpıştırma sisteminin ve doğaltaş kesim makinelerinin kullanılması sonucunda oluşan çamurlu atık su fabrika üretim alanlarında yer alan kanallar aracılığı ile atık su arıtma sistemine aktarılmaktadır. Çamurlu su çökeltme işlemi sonrasında hidrolik pres ile ayrıştırılmaktadır. Söz konusu ayrıştırma işlemi sonucunda temizlenen su depolanmakta ve doğaltaş kesim makinelerinde tekrar tekrar kullanılmaktadır. Ayrıştırma işlemi sonucunda ortaya çıkan mermer çamuru ise kalıp halinde depolanmakta ve döküm sahalarına nakledilerek bertaraf edilmektedir.

 

   Güneş Enerjisi İle Su Isıtma Sistemi : Fabrikamızın çatısına entegre edilmiş olan Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Sistemi kullanılarak fabrikamızın yemekhane, personel wc ve duşları ile lavaboları için sıcak su ihtiyacı karşılanmaktadır.

 
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 • Çelik Mermer Yapı Tarım Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti.
Grup Şirketimiz :